Rozmiarówka
baner-rozmiarowka-1920-2

ROZMIAR OKULARÓW

Jak dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar okularów? Nie jest to proste, ale nie niemożliwe ;) Rozmiarów okularów jest zwykle kilka w ramach jednego modelu. Najłatwiej jest wziąć swoje stare okulary i znaleźć ich rozmiar. Informacje, które nas interesują znajdziemy po wewnętrznej stronie zausznika w postaci dwóch dwucyfrowych liczb rozdzielonych (zwykle) myślnikiem. Te wartości to: pierwsza - szerokość soczewki druga - szerokość mostka. Obie liczby podane są w milimetrach. Jeśli stare okulary leżą na naszym nosie dobrze, to nie mamy się czego obawiać i szukamy takiego samego bądź podobnego materiału.

rozmiarowka-01

Przy każdej parze na stronie możesz znaleźć informację o rozmiarze danych opraw. Pamiętaj, że kwestia rozmiaru okularów jest dużo bardziej skomplikowana niż rozmiar butów czy też rozmiar ubrań. Rozmiar zapisany na oprawce zależy od średnicy potrzebnej soczewki, a ta z kolei od kształtu oprawy z przodu. Są też okulary, które nie mają oznaczonego rozmiaru. Polecamy poprzymierzać, popróbować, podotykać, a rozmiar sam się znajdzie ;) Dużo frajdy gwarantowane :) Zawsze możesz też pozwolić byśmy znaleźli taki rozmiar, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Lata praktyki sprawiają, że mamy przysłowiową "miarkę w oczach" i szybko potrafimy znaleźć te pasujące - i to bez patrzenia na oznaczenia cyfrowe :) 

rozmiarowka-02

Nie musi być duży - ważne, żeby był długi i gruby ;)

Czyli kilka słów o ZAUSZNIKU

Jeśli okulary mają zauszniki zakrzywione (zagięte za uchem) to zagięcie powinno zaczynać się w miejscu, w którym ucho jest najwyżej. Jeśli zaczyna zakrzywiać się wcześniej - zauszniki są za krótkie. Tak dobrane okulary nie będą trzymały się stabilnie, a sam front będzie nienaturalnie pochylony (jak front modelu Wayfarer), bo punkt oparcia na nosie będzie przeciążony. Poza tym nie wygląda to dobrze, jeśli zauszniki tylko lekko zahaczają końcówkami o ucho. Jeśli większość okularów, które mierzyłeś, tak właśnie się trzymała - może warto rozważyć zakup okularów z prostym zausznikiem. Takie okulary mają trzypunktowy system dopasowania - trzymają się przede wszystkim na nosie i dociskają się do głowy na samych końcówkach.

rozmiarowka-03

Możesz też skonsultować ze swoim optykiem możliwość wydłużenia lub skrócenia zauszników konkretnych okularów. Dobry optyk zmaga się z materią na co dzień i oceni, czy materiał z którego są Twoje okulary jest podatny na takie zabiegi. Czy zauszniki mogą być za długie? Mogą ale zdarza się to rzadko. Poznasz je po tym, że za długi zausznik wystaje daleko za krawędzią ucha, a jego końcówki odstają od głowy. O ile nie są one zdobione albo wykończone innym kolorem - nie powinny szczególnie się wyróżniać. W większości przypadków można je mocniej wyprofilować u optyka, jednak końcówki zauszników nie powinny smętnie zwisać za uchem. 

I teraz ważna rzecz: długością zausznika nie ma się co przejmować, bo i tak często jeden model okularów = jedna długość zausznika, a jest to część oprawek, którą zwykle można profilować. Czasem nawet skracać lub wydłużać :)

Więc powtarzamy raz jeszcze - trzeba poprzymierzać, popróbować i zobaczyć, co najlepiej leży :) 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl